WingTsun Eğitimi Ne Kadar Sürmektedir ?

İleri düzey WingTsun bilen bir insan rahatlıkla ve en kısa zamanda karşısındaki kişiyi etkisiz hale getirebilir. Saldırının geliş şekline göre cevap veren ve “su gibi olmak” deyimini ortaya koyan karşı saldırıyı temel alır. Amaç da zaten budur.

İstekli bir WingTsun öğrencisi yetenek, fiziksel ve zihinsel zihni esnekliğe de bağlı olmak koşuyla göre 6 ay ile 1 yıl arasında belli bir seviyeye erişebilir. 

En önemlisi, WingTsun refleksleri geliştirmeye yönelik bir disiplin olduğundan, ciddi anlamda sabır, zaman ve azim ister. Çünkü saldırının ve savunmanın zaman ve mekana göre değişebilen bin bir çeşidi vardır. Dolayısıyla, bu denli çeşitlilik gösteren saldırılara karşı geliştirilen tekniklerin eğitim programı çerçevesinde öğretilmesi, doğal olarak zaman almaktadır.

Temel amaç öğrencinin “WingTsun Okyanusu’nda yüzmeyi öğrenmesi”dir. Okyanusun derinliklerini keşfetmek öğrencinin tükettiği zaman ve emeğe bağlıdır. Kısaca, WingTsun’da herkes için öğrenilecekyeni şeyler mutlaka vardır.

WingTsun yıllar boyu değişen ve güncellenen antrenman usul ve teknikleriyle hayat boyu devam edebilecek olan bir uğraş olarak algılanabilir.